در حال نمایش 3 نتیجه

دستگاه پرس شیلنگ (2)

ابزار دستی

ابزارهای دستی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

به ابزارهایی که پرمصرف باشند و در صنایع مختلف به کار گرفته شوند و تنوع زیادی داشته باشند ابزارهای دستی گفته می شود. همچنین اغلب در سایزهای کوچک و شماره گذاری شده هستند که با اعداد به ترتیب شماره گذاری می شوند مانند آچار آلن که در سایزهای 2.5 ،3 ،4، 5، 6، 7، 8، 9، 10، 12، 14 می باشد.

آچار ال

کاربرد ابزارهای دستی در صنایع

به جرات می توان گفت که ابزارهای دستی در تمامی صنایع به کار گرفته می شود که می توان به صنایع تولیدی ،صنعتی ،پالایشگاهی ،میکانیکی ، تعمیرگاهی و … اشاره کرد

ابزارهای دستی در تمامی کارخانه ها و حتی خانه ها از ضروری ترین وسایل می باشد که در صورت نبود آن نمی توان کاری را پیش برد.

انواع ابزارهای دستی

ابزارهای دستی انواع بسیار زیادی دارد که از معروف ترین آن می توان به این موارد اشاره کرد:

  • انبرها
  • پیچ گوشتی
  • آچارآلات کارگاهی
  • آچارها
  • ابزارهای اندازه گیری
  • ابزارهای برش
  • جعبه بکس
  • بکس
  • دسته بکس
  • و …

که در زیر هر کدام رو مختصر توضیحی خواهیم داد.

انبرها

انبرها ابزاری هستند که از دسته ابزارالات دستی می باشند که از دو قسمت دسته و محور تشکیل شده اند که کاربردهای متفاوتی دارند. از مهمترین کاربردهای اینها می توان به استفاده از تاسیسات ساختمانی ،برق کشی ساختمان ،سیستم الکترونیک و … اشاره کرد.

عمده ابزارالات در خانواده انبرها قرار دارند که از مهمترین کارهای که انجام می دهند میتوان به بریدن سیم ، لخت کردن سیم، بریدن انواع سیم و گرفتن انواع سیم اشاره کرد. همچنین از معروف ترین ابزارها می توان به انبردست، سیم چین، دم باریک، انبار قفلی ، آچار فرانسه، آچار شلاقی نام برد.

پیچ گوشتی

پیچ گوشتی از مرسوم ترین ابزارهای دستی می باشد که به دو صورت دستی و برقی یافت می شود که عموما از پیچ گوشتی های دستی استفاده می کنند ولی استفاده از پیچ گوشتی های برقی به طور چشم گیری افزایش یافته است که دلیل آن هم به دلیل راحت تر بودن و سریعتر بودن است.

از مهم ترین کارهایی که با ان وسیله انجام می دهند می توان به باز و بسته کردن پیچ ها اشاره کرد.

آچارها

آچارها را می توان پرمصرف ترین ابزار گفته شود که در همه ساختمان ها ، کارگاه ها و کارخانه جات وجود دارد. آچارها در انواع و اندازه هی مختلفی ساخته شده است که برای هر کاری می توان آچار مناسب آن را پیدا کرد برای مثال آچار فرانسه که به تنهایی کار چندین ابزار را انجام می دهد و به جرات می توان گفت که عمده ابزار ها را در این خانواده قرار داد.

ابزارهای اندازه گیری

از قدیم تا امروزه در همه صنایع و ساختمان ها از ابزارهای اندازه گیری استفاده می شود. این گروه در طول تاریخ دچار تغییرات گسترده ای شده اند که بیشترین تغییر در همه دسته ها را دارد. این بروزرسانی ها کمک شایانی به توسعه و پیشرفت جامعه کرده اند که وفور می توان آنها را نام برد. برای مثال می توان به متر اشاره کرد که به چه سختی فاصله ها را اندازه می گرفتند ولی امرزه با پیشرفت علم در عرض چند ثانیه و بدون جابجایی می توان فاصله های چند صد متری را اندازه گرفت.

ابزارهای برش

ابزارهای برش را نیز می توان به دو دسته صنعتی و دستی تقسیم کرد. ابزارهای برش دستی به دلیل ارزان بودن مصرف بیشتری دارد و مردم بیشتر از این دسته استفاده می کنند که معروف ترین آن کاتر، تیغه موکت بر، قیچی، اره، اره آهن بر را نام برد ولی در کارخانجات و شرکت های بزرگ از نوع دیگر یعنی ابزارهای برش صنعتی استفاده می کنند که می توان این موارد را نام برد : اره نواری عمودبر، اره نواری بازویی، اره نواری ستونی، دستگاه سنگبری و دستگاه برش خطی .

جعبه بکس

یکی دیگر از دسته های ابزاهای دستی می توان به جعبه بکس اشاره کرد که برای باز و بسته کردن پیچ ها به کار گرفته می شود و با استفاده از این ابزار کارها سریعتر انجام می شود.