بست کمربندی پلاستیکی

52 کالا

بست کمربندی ابزاری بسیار ساده است که جهت جمع نمودن، وصل کردن و همچنین سفت کردن اجسام گوناگون به کار گرفته می شود. شما می توانید در فروشگاه بست سرا  انواع بست کمربندی به صورت عمده و تکی خرید فرمایید.

بست کمربندی؛ ابزاری مفید برای بست و اتصال اجسام
آیا تا کنون نام بست کمربندی به گوشتان رسیده است و می دانید چیست؟ آیا از کارکرد بست کمربندی آگاهی دارید؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا اطلاعات مفیدی در مورد بست کمربندی و کارکرد آن کسب نمایید.

بست کمربندی؛ ابزاری مفید برای بست و اتصال اجسام

بست کمربندی چیست؟
بست کمربندی ابزاری بسیار ساده است که جهت بستن، جمع نمودن، وصل کردن و همچنین سفت کردن اشیاء و اجسام گوناگون به کار گرفته می شود. از دیگر استفاده ها و کاربردهای بست کمربندی می توان به بستن برچسب و لیبل روی تجهیزات استندهای برق، هدایت نمودن لوله های خرطومی شکل، سیم کشی نمودن تابلوهای برق و… اشاره نمود.
بکارگیری بست کمربندی بسیار ساده و آسان بوده و برای استفاده از آن به هیچگونه ابزار و وسایل خاصی نیاز نمی باشد. استحکام و مقاومت بست کمربندی به دلیل اینکه معمولاً از جنس پلاستیک فشرده می باشد، بسیار بالا است. لازم به ذکر است که در صورت استفاده و بکارگیری، بست کمربندی دیگر قابل بکارگیری مجدد و باز نمودن نمی باشد.
در واقع بست های کمربندی در اصطلاح یک نگهدارنده محسوب می شوند و از آن ها جهت جمع نمودن و خوشه کردن وسایل و اجسامی چون کابل و سیم الکتریکی استفاده می شود. از آنجا که استفاده از بست کمربندی بسیار آسان بوده و دارای صرفه جویی اقتصادی است از آن نه تنها درون صنعت وابسته به برق که در صنایعی غیر از صنعت برق و همچنین جهت مصارف و موارد خانگی استفاده می گردد. بست کمربندی بسته به جنس و کارکرد شامل انواع متفاوتی است که در ادامه مقاله به آن پرداخته خواهد شد.

بست کمربندی پلاستیکی
معرفی انواع بست کمربندی
همان طور که قبلاً ذکر شد، بست کمربندی ابزاری بسیار ضروری برای بست نمودن اجسام و اشیاء گوناگون است و در صنایع مختلف کاربرد دارد. بست کمربندی خود شامل دو نوع اصلی می باشد. این دو نوع شامل بست کمربندی پلاستیکی و بست کمربندی استنلس استیل می باشند.
هر کدام از این دو نوع بست های کمربندی خود شامل انواع دیگری می باشند و بسته به نوع آن دارای کارکرد خاص و ویژه ای هستند. در ادامه به انواع بست های کمربندی پلاستیکی و بست های کمربندی استنلس استیل پرداخته خواهد شد.

بست کمربندی پلاستیکی یا نایلونی

بست پلاستیکی همان طور که از نامش مشخص است از جنس پلاستیک ساخته می شود. بست پلاستیکی دارای کاربردهای متفاوتی است. از جمله کاربردهای بست پلاستیکی می توان به نصب لیبل حاوی قیمت بر روی محصولات فروشگاهی و همچنین بکارگیری آن برای بستن دست بازداشت شدگان توسط نیروی پلیس اشاره نمود.
بست پلاستیکی خود شامل دو نوع بست پلاستیکی پلی آمید 66  یا نایلون 6.6 و بست پلاستیکی پلی آمید 46 یا نایلون 6.4 می باشد. شایان ذکر است که بست های پلاستیکی به دلیل اینکه دارای جنسی از پلی آمید هستند، در برابر شرایط و تأثیرات محیط بسیار شکننده و حساس می باشند.
از این رو باید در مکانی با شرایط مناسبی که خشک بوده و دارای دمای پایین مناسبی باشد، نگهداری شوند. بسته بندی این بست ها درون کیسه های فاقد هوا است و به همین جهت می بایست تا زمان استفاده، بسته بندی آن ها باز نگردد و در صورت باز شدن بسته بندی، حداکثر تا 30 روز مورد استفاده قرار بگیرند

بست پلاستیکی پلی آمید 66

بست پلاستیکی پلی آمید 66 یا به عبارت دیگر بست نایلونی 6.6 معمولاً جهت کاربردهای عمومی مورد استفاده قرار می گیرد. اما از آنجایی که در مقابل اشعه ماوراء بنفش مقاوم نمی باشد برای استفاده در مکان ها و محیط های بسته مناسب می باشد. در فضای باز این بست دچار پوسیدگی زودرس می گردد. بست پلی آمید 66 اکثراً به صورت رنگ طبیعی خود یعنی متمایل به سفید در بازار موجود می باشد.

بست پلاستیکی پلی آمید 46

از آنجا که بست پلاستیکی پلی آمید 46 و یا به عبارت دیگر بست نایلونی 6.4 بر خلاف بست کمربندی پلاستیکی پلی آمید 66 در مقابل اشعه ماوراء بنفش دارای دوام و مقاومت بالایی است، بهتر است از آن در مکان ها و محیط های رو باز استفاده گردد. بست پلی آمید 46 بیشتر به رنگ طبیعی خود یعنی مشکی در بازار پیدا می شود.

بست کمربندی استنلس استیل

بست کمربندی استنلس استیل

از آنجا که بست استنلس استیل دارای انعطاف پذیری بسیار بالایی است از آن می توان برای بست نمودن وسایل سنگین استفاده کرد. بست استنلس استیل در مقابل رطوبت و محیط های نمناک، اشعه خورشید و تغییرات دمایی نیز مقاوم می باشد و استفاده از این بست کمربندی در محیط رو باز هم مفید و مناسب می باشد.

این بست کمربندی خود شامل دو مدل بست استنلس استیل فاقد روکش و بست استنلس استیل دارای روکش از جنس اپوکسی می باشد. در ادامه به تشریح هر کدام از این بست های کمربندی پرداخته خواهد شد.

بست استنلس استیل فاقد روکش

بست استنلس استیل بدون روکش، یکی از انواع بست استنلس استیل است که دارای انعطاف کشسانی بالایی است. بست استنلس استیل فاقد روکش، قابلیت بکارگیری در محیط های رو باز و همچنین بست نمودن وسایل سنگین را دارا است.

بست استنلس استیل دارای روکش اپوکسی

بست استنلس استیل دارای روکش اپوکسی علاوه بر تمام ویژگی هایی که بست استنلس استیل بدون روکش دارد، دارای روکش عایق می باشد و همین ویژگی طول عمر این بست را نسبت به بست استنلس استیل بدون عایق افزایش داده است.
تولید کنندگان بست کمربندی پلاستیکی موجود در کشور:

بست کمربندی وای وای
بست کمربندی اکوتای
بست کمربندی nss
بست mst
و بسیار از برند های دیگر

حرف آخر
نکته قابل توجه در خصوص بست های کمربندی این است که علی رغم اینکه می توان این بست ها را به آسانی و بدون استفاده از هیچگونه  ابزار خاصی بکار گرفت اما بهتر است برای این کار از ابزار مخصوصی که در بازار وجود دارد، استفاده نمود. زیرا امکان دارد در هنگام بست کردن کابل ها و سیم ها، فشار وارده باعث آسیب دیدن پوشش آن ها شود که این کار بسیار خطرناک می باشد. همچنین استفاده از این بست های کمربندی بدون استفاده از ابزار مخصوص آن امکان آسیب دیدن دست کاربر را بالا می برد.

در نهایت به شما توصیه می گردد اگر قصد استفاده از بست کمربندی را دارید با توجه به محیط و نوع محصولی که دارید، مناسب ترین نوع بست کمربندی را از بازار تهیه و خرید کنید و در هنگام استفاده حتماً از ابزار مخصوص آن استفاده کنید.

ابزار مخصوص و مناسب استفاده از بست کمربندی