تفاوت شیلنگ سیلیکونی با پی وی سی و راه های تشخیص آن

تفاوت شیلنگ سیلیکونی با پی وی سی و راه های تشخیص آن

تفاوت شیلنگ سیلیکونی با پی وی سی و راه های تشخیص آن

شیلنگ ها لوله های خالی هستند که برای انتقال آب یا دیگر مایعات استفاده می‌شوند.شیلنگ ها انواع مختلفی دارند و در قیمت های مختلف به فروش می‌رسد شما بسته به نیاز خود می‌توانید شیلنگ مناسب را انتخاب کنید. از انواع مختلف شیلنگ ها می‌توان به شیلنگ سیلیکونی یا شیلنگ پی وی سی اشاره کرد. ما در این مقاله قرار است به تفاوت شیلنگ سیلیکونی با پی وی سی و راه های تشخیص آن بپردازیم.

انواع شیلنگ
شیلنگ تنوع جنسی فراوانی برخوددار است

تعریف جامع شیلنگ

شیلنگ وسیله ای است برای جابه جایی آب یا مایعات، اکثرا شیلنگ ها نرم بوده و به راحتی تغییر شکل می‌دهند. شیلنگ ها می‌توانند از جنس پی وی سی یا لاستیکی باشند.

شیلنگ ها در انواع صنایع بسیار کاربردی است. شیلنگ ها امکان عبور آب و دیگر مایعات را می‌دهند. شیلنگ ها انواع مختلف مایعات، گازها، مواد خطرناک، انواع روغن ها و دیگر مواد را انتقال می‌دهند.

انواع شیلنگ

شیلنگ ها انواع مختلفی دارند که در ادامه به معرفی آن ها می‌پردازیم.

شیلنگ لاستیکی

این نوع شیلنگ ها برای آبیاری مناسب بوده در برابر سرما و گرما  مقاوم هستند.

شیلنگ نایلونی

این شیلنگ ها بسیار سبک بوده و انعطاف پذیرند، در دماهای مختلف تغییر حالت می‌دهند اما طول عمر زیادی ندارند.

شیلنگ روغن و سوخت

شیلنگ روغن برای انتقال انواع روغن طراحی شده است.

شیلنگ ضد سایش

شیلنگ های ضد سایش به طور کلی برای انتقال موادی چون سیمان، براده‌ی آهن و شن و ماسه به کار می‌رود.

شینگ پنوماتیکی
شیلنگ های پنوماتیکی LMC

شیلنگ هوا

این شیلنگ ها برای انتقال انواع گاز ها به کار می‌رود و بسته به نوع گاز جنس آن‌ها متفاوت است.

شیلنگ ضد اسید

شیلنگ ضد اسید همانطور که از نامش پیداست مقاومت زیادی در برابر موادی همچون اسید دارد.کاربرد این شیلنگ فقط برای مواد خورنده می‌باشد.

شیلنگ حصیری

این شیلنگ ها به دلیل راحتی در جاهایی مثل ظرف شویی، روشویی، آبگرمکن ها و پکیج ها کاربرد دارد.

شیلنگ مواد غذایی

شیلنگ های مواد غذایی باید به گونه ای باشد که برای انسان مضر نباشد و حساسیت ایجاد نکند.

و قابل استفاده برای صنایع غدایی باشد.

شیلنگ های تحت فشار

این شیلنگ ها تفاوتی که با سایر شیلنگ ها دارند این است فشار بالایی را تحمل می‌کنند و دارای یک لایه نخ هستند. جنس این نخ ها در میزان نرم بودن شیلنگ تاثیر بسزایی دارد.

شیلنگ حرارتی

این شیلنگ ها برای جلوگیری از یخ زدگی مواد مناسب است.

شیلنگ فایبر گلاس

از فایبر گلاس برای عایق بندی مکان هایی مثل سقف استفاده می‌شود.

شیلنگ ویبراتور

این شیلنگ ها برای از بین بردن حباب های به وجود آمده در بتن استفاده می‌شود.شیلنگ ویبراتور در سایز های مختلف تولید می‌شود و قیمت های متفاوتی دارند.

شیلنگ رو بافت

این نوع شیلنگ برای انتقال بنزین به کار می‌رود. و جنس های مختلفی دارند.

شیلنگ تراز

این شیلنگ یک ابزار معروف در ساختمان سازی است و استفاده از آن بسیار راحت می‌باشد.

شیلنگ بخار

از آنجا که بخار دمای بالایی دارد نمی‌توانیم برای انتقال آن از هر شیلنگی استفاده کنیم.برای انتقال بخار از شیلنگ های مخصوصی که در بازار هستند استفاده می‎کنیم.

شیلنگ فنری

شیلنگ فنری به دلیل شباهتش با سیم تلفنی به آن شیلنگ تلفنی نیز می‌گویند. این شیلنگ برای انتقال هوای فشرده از طریق دستگاه ها کاربرد دارد.

شیلنگ های بد فنری

شیلنگ هیدرولیک

شیلنگ هیدرولیک یک شیلنگ پرکاربرد است، از این شیلنگ برای انتقالی مواد همچون نفت و روغن استفاده می‌شود لایه بیرونی آن به دلیل استفاده‌ی آن در محیط های خطرناک بسیار مقاوم است.

و لایه‌ی درونی آن که مایع را عبور می‌دهد از سیم های تابیده شده یا نخ های محکم ساخته شده است.

این نوع شیلنگ خود به دو نوع شیلنگ نخ دار و سیم دار تقسیم می‌شود.که جنس آن ها و تحمل دما و دیگر ویژگی های آن ها متفاوت است. شیلنگ هیدرولیک سیم دار برای انتقال روغن به کار می‌رود.

دو دسته دیگر از شیلنگ ها وجود دارد تحت عنوان شیلنگ چند منظوره و شیلنگ عمومی، که شلنگ چند منظوره مقاوم به روغن است اما شیلنگ عمومی خیر.

شیلنگ سیلیکون چیست؟

سیلیکون از مواد صد در صد خالص سیلیکون می‌شود. این شیلنگ ها عموما شفاف و بی رنگ بوده و هیچ گونه مواد سمی ندارد. شیلنگ های سیلیکونی مقاومت بسیار بالایی در برابر پارگی دماهای بالا و پایین دارد و بسیار کاربردی می‌باشد.

تفاوت شیلنگ سیلیکونی با پی وی سی
تفاوت شیلنگ سیلیکونی با پی وی سی و راه های تشخیص آن

این شیلنگ ها نسوز بوده، انعطاف پذیری بالایی دارد و به عنوان یک عایق الکتریکی قوی عمل می‌کند. شیلنگ های سیلیکونی در برابر اشعه های مختلف  و دماهای مختلف بسیار مقاوم است. شیلنگ ‌های سیلیکونی تحت هیچ شرایطی مایعات را جذب نمی‌کند.

نوع دیگری شیلنگ داریم تحت عنوان شیلنگ های تقویت شده که این شیلنگ ها به دلیل فشاری زیادی که تحمل کرده اند انعطاف پذیری بالایی دارند.که خود به دو نوع شیلنگ های سیلیکونی تقویت شده سیم فلزی خودکار فلکس و شیلنگ سیلیکونی تقویت شده پلی استر تقسیم می‌شود.

7474

کاربرد های شیلنگ های سیلیکونی

شیلنگ های سیلیکونی در دامداری ها و گاوداری ها برای انتقال شیر استفاده می‌شود و دلیل آن این است در برابر میکروب ها و قارچ ها مقاوم است و جایگزین خوبی برای سایر شیلنگ ها است.

در آزمایشگاه ها و نیز در حوزه  پزشکی از شیلنگ های سیلیکونی استفاده می‌شود.

یکی از مهم ترین دلایلی که در این حوزه ها از شیلنگ سیلیکونی استفاده می‌شود این است که این شیلنگ ها سمی نیستند.ازین شیلنگ ها همچنین  در بخاری ها و سیستم های سرمایشی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در دستگاه های قهوه ساز بسیار کاربرد دارد و در هنگام استفاده از آن هیچ رنگ و بویی را عبور نمی‌دهد.

قیمت شیلنگ های سیلیکونی

شیلنگ های سیلیکونی چون در شکل ها و اندازه های مختلف تولید می‌شوند قیمت آن‌ها متفاوت است.هرچه کیفیت شیلنگی که خریداری می‌کنید بهتر باشد قیمت آن‌ نیز بیشتر است.

شیلنگ پی وی سی چیست

امروزه اکثر شیلنگ ها از جنس پی وی سی ساخته می‌شود و بیش از نصف پی وی سی های ساخته شده در ساختمان سازی استفاده می‌شود. دلیل استفاده فراوان آن ها این است که مواد اولیه این شیلنگ ها به راحتی در دسترس خط تولید است مورد توجه قرار گرفته است.

این شیلنگ ها برای انتقال مایعات نیز به کار می‌رود اما بیشترین کاربرد آن برای منازل است.

شیلنگ های پی وی سی به دو دسته شفاف و کدر تقسیم می‌شوند که در ادامه به تفاوت آنها می‌پردازیم.

از نظر میزان مقاومت شیلنگ های کدر مقاوم تر هستند.و دلیل آن این است این شیلنگ ها با ضخیم تر تولید می‌شوند. از طرفی شیلنگ های شفاف نرم تر می‌باشند و  شیلنگ ها هر چقدر نرم تر باشند مقاومت پایین تری دارند.

از نظر کاربرد شیلنگ های کدر در مکان های استفاده می‌شود که زیبایی ظاهری شیلنگ اهمیت چندانی ندارد.

از نظر مشخصات سطح بیرونی شیلنگ ها شفاف سطح صاف تری دارند و معمولا مایع درون آن‌ها مشخص بوده اما شیلنگ های کدر به خاطر مقاومت آن ها دارای  پرزها و شیارهای خاصی است.

از نظر مشخصات سطح درونی هر دور شیلنگ تقریبا یکسان هستند. سطح درونی آن ها صاف است به خاطر این که آب یا مایع به راحتی جریان داشته باشد.

ویژگی های شیلنگ های پی وی سی

نرم بودن شیلنگ های پی وی سی باعث انعطاف پذیری آن‌ها می‌شود به همین خاطر در برابر شکستگی و پارگی مقاوم است.این شیلنگ ها طوری طراحی شده اند که برابر اشعه های مضر استقامت دارند.

شیلنگ های پی وی سی به راحتی تغییر شکل داده و به خاطر فراوانی مواد اولیه قیمت کمتری نسبت به سایر شیلنگ ها دارد.

همچنین این شیلنگ ها در رنگ بندی های مختلف تولید می‌شوند.شیلنگ های پی وی سی اکثرا چند لایه هستند به همین خاطر طول عمر بیشتری دارند.اگر شما برای انتقال مواد شیمیایی از شیلنگ استفاده می‌کنید پس باید شیلنگ شما در برابر فشارها مقاوم باشد شیلنگ پی وی سی یک انتخاب مناسب است.

 پی وی سی به دلیل این که از مواد پتروشیمی تولید می‌شود و به راحتی در دسترس است.

هنگام خرید شیلنگ های پی وی سی باید به نکاتی همچون قطر داخلی و خارجی، فشار ترکیدگی و وزن آن توجه داشته باشید.

212

مزایای شیلنگ پی وی سی

شیلینگ های پی وی سی همانطور که اشاره کردیم بخاطر نرمی در برابر ترک خوردگی و شکستگی مقاومت می‌کنند.ماده اولیه این شیلنگ ها می‌تواند به شکل های مختلف در آمده به همین خاطر تنوع این شیلنگ ها بالاست.

شیلنگ های پی وی سی تمام استاندارد های بین المللی را دارد.

انواع شیلنگ های پی وی سی

شیلنگ های پی وی سی انواع مختلفی داشته که عبارت اند از شیلنگ های کشارزی، شیلنگ  ساکشن خرطومی، شیلنگ ساکشن پی وی سی نرم، شیلنگ گاز پی وی سی تقویت شده، شیلنگ پنوماتیک پی وی سی تقویت شده، شیلنگ اسپری و شیلنگ شفاف.

تفاوت شیلنگ سیلیکونی با پی وی سی و نحوه تشخیص آن‌ها

تفاوت شیلنگ سیلیکونی با پی وی سی در این است که جنس سیلیکون لاستیکی و جنس پی وی سی پلاستیکی بوده دیگر تفاوت شیلنگ سیلیکونی با پی وی سی در مواد اولیه آن‌هاست مواد اصلی پی وی سی وینیل کلرید بوده و مواد سیلیکون سیلیس می‌باشد.

در ساخت لوله های پی وی سی از روان کننده و دیگر مواد استفاده می‌شود و سپس از طریق ماشین قالب گیری تحت فشار داغ قرار داده می‌شوند.

نظر خود را بنویسید