لوله مسی کلاف چیست و کاربرد های آن را بشناسید.

Business Facebook Cover Banner 22

لوله مسی کلاف چیست و کاربرد های آن را بشناسید.

مقاله ای که امروز قصد داریم برای شما مورد بررسی قرار دهیم راجع به لوله مسی کلاف است، در صورتی که می خواهید در این باره بیشتر بدانید ادامه ی مطالب را از دست ندهید چرا که خالی از لطف نیست.

آیا تا به حال به لوله های سیستم گرمایشی یا آبگرمکن خود نگاه کرده اید؟! اگر با دقت به آن ها نگاه کنید می بینید که از جنس مس بوده و در اندازه های مختلف ساخته می شوند دلیل این که این لوله ها را از جنس مس می سازند این است که رسانای بسیار خوبی است، در ادامه هر آن چه که باید راجع به لوله مسی کلاف بدانید را به شما خواهیم گفت.

Untitled 1 5
لوله مسی کلاف

فروش انواع لوله مسی در برند های معتر و قیمت های فوق العاده

لوله مسی کلاف چیست؟

این نوع از لوله ها شکل جدیدی از لوله های مسی هستند که با تکنولوژی روز دنیا طراحی و تولید شده اند، لوله های مسی کلاف علاوه بر این که پیشرفته تر هستند در ابعاد متفاوتی نسبت به نمونه های قبلی خود هستند که البته قیمت کمتری نیز دارند. از جمله مصارف آن می توان به تعمیرات، اتصالات در صنایع تهویه، سیستم های لوله کشی، انتقال گاز، خودرو سازی، پزشکی، تجهیزات آزمایشگاهی و… اشاره کرد از همین رو این نوع لوله ها به شکل آنیل شده مورد استفاده قرار می گیرند، از دیگر ویژگی های این نوع از لوله های مسی تمیز بودن و نداشتن هیچگونه براده است علاوه بر آن در دو سر کلاف ها درپوش قرار داده شده است.

بسته بندی لوله های مسی کلاف به چه صورت است؟

از آن جایی که لوله ها در نوع های مختلفی تولید می شوند و کاربردهای متفاوتی دارند در نتیجه در بسته بندی های متفاوتی نیز عرضه می شوند، از جمله این بسته بندی ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بسته بندی به صورت شرینک و کارتن مقوایی
  • حمل بر روی پالت چوبی پیچیده شده با پلاستیک
  • یک، دو و یا سه لایه
  • درپوش ابتدا و انتهای لوله اختیاری

لوله های مسی کلاف با چه ابعادی تولید می شوند؟

در خصوص ابعاد لوله های باید بگوئیم که در چند سایز مختلف تولید و عرضه می شوند که به شرح زیر هستند:

  • لوله مسی کلاف سایز: 4/1 ضخامت 75/. میلی متر
  • لوله مسی کلاف سایز: سایز 8/3 ضخامت 75/. میلی متر
  • لوله مسی کلاف سایز: ½ ضخامت 75/. میلی متر
  • لوله مسی کلاف سایز: 8/5 ضخامت 75/. میلی متر

از آن جایی که لوله مسی کلاف کاربردهای زیادی دارد در نتیجه آن را در سایزها و قطرهای مختلف می سازند، مسلما مکان هایی که به لوله فشار بیشتری وارد می شود از لوله هایی که ضخامت بیشتری دارند استفاده می کنند زیرا لوله باید مقاومت بیشتری داشته باشد.

Untitled 1 4

جوشکاری و خم کاری لوله های مسی به چه صورت انجام می شود؟

خم کاری و جوش کاری این نوع لوله ها را با استفاده از یکسری ابزارهای خاص انجام می دهند، در واقع جوشکاری برای متصل کردن لوله ها به همدیگر است اما خم کاری به منظور بالا بردن مقاومت آن است. زمانی که لوله های مسی به حالت عادی به کار برده می شوند تنها برای مدت کوتاهی به همان شکل باقی خواهند ماند زیرا آب داغی که از داخل آن ها عبور می کند باعث تغییر حالت در آن ها می شود برای جلوگیری از این کار آن ها را به شیوه ی صحیح خم می کنند. با این توصیف باید پیش از این که لوله ها به کار برده شوند در اندازه گیری آن ها دقت کرد زیرا طول آن ها بیشتر می شود.

هنگام استفاده از لوله های مسی کلاف باید به چه نکاتی توجه کرد؟

از آن جایی که لوله های مسی قیمت بالایی دارند باید هنگام کار با آن ها بیشترین دقت را به کار برد، از جمله نکاتی که هنگام استفاده از این لوله ها باید مورد توجه قرار بگیرند به شرح زیر است:

  • زمانی که قصد انتقال سیال را با استفاده از لوله های مسی دارید باید به میزان چربی و براده سطح داخلی آن ها توجه داشته باشید که به حداقل رسیده باشند.
  • پس از آن که به کار برده می شوند بایستی از سالم بودن آن ها اطمینان حاصل کرد، بدین منظور روی سطح خارجی خراش یا روزنه ای ایجاد می کنند تا صدای گاز خروجی شنیده شود، بهترین گزینه برای این کار استفاده از لوله های مسی کلاف است چرا که در دو سر آن ها درپوش وجود دارد در نتیجه نیازی به ایجاد روزنه و خراش نخواهد بود.

فروش انواع لوله مسی کلاف در برندهای باهنر – مهر اصل و بابک

لوله های مسی کلاف در کدام یک از قسمت های سیستم تهویه مورد استفاده قرار می گیرند؟

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم لوله های مسی کلاف کاربردهای زیادی دارند که یکی از آن ها استفاده در سیستم های تهویه است، شاید با خود بگوئید که در چه بخشی می توان از آن استفاده کرد، سیستم های تهویه چیلر و سردخانه همچنین در خط مایع و نهایتا در سیستم های کوچکتر در خط مکش و دهش بیشترین کاربرد را دارند.

لوله های مسی کلاف دارای چند نوع تیپ مختلف هستند؟

به طور کلی این نوع از لوله های مسی را در سه تیپ مختلف تولید می کنند که هر یک از آن ها دارای قطر و سایز متفاوتی است و هر یک کاربرد خاصی دارند، تیپ های فوق به شرح زیر هستند:

لوله مسی نوع K

در بین تمامی تیپ ها، تیپ k مستحکم ترین نوع لوله مسی کلاف است تنها به این خاطر که قطر بیشتری به نسب سایر لوله های مشابه دارد. به سبب همین ویژگی از لوله های مسی کلاف تیپ K برای مواردی که به انعطاف بیشتر و تحمل فشار بالاتر نیاز دارند، استفاده می کنند. تاسیسات زیرزمینی، سیستم های HVAC و… از جمله کاربردهای آن است.

لوله مسی نوع L

ضخامت یا همان قطر این تیپ از لوله ها از نوع قبلی کمتر است اما جالب است بدانید که در تمامی صنایع بیشترین استفاده و کاربرد به لوله های مسی تیپ L اختصاص دارد البته این بدان معنا نیست که کارایی متفاوت تری داشته باشد بلکه به سبب قطر مناسبی که دارد از محبوبیت بیشتری برخوردار است. از دیگر ویژگی های این نوع لوله که بیشتر به مزیت شباهت دارد این است که می تواند بدون آسیب دیدن در معرض آب و هوا قرار بگیرد.

لوله مسی نوع M

نازک ترین نوع لوله های مسی کلاف مربوط به تیپ M است، از آن جایی که برای ساخت آن از میزان کمتری مس استفاده شده است در نتیجه هزینه ی کمتری برای خریدار به همراه دارد، از همین رو اگر به یک خرید به صرفه فکر می کنید لوله مسی تیپ M می تواند مناسب باشد، البته دقت داشته باشید که برای هر مکانی نمی توان از آن استفاده کرد پس بهتر است پیش از خرید از مشاور فروش در این زمینه سوال بپرسید و از او راهنمایی بخواهید.

Untitled 4

قیمت لوله های مسی کلاف چقدر است؟

صحبت درباره قیمت همیشه یک بحث چالش برانگیز برای کاربران بوده و هست خصوصا در کشور ما چرا که تورم و نوسان قیمت وجود دارد از همین رو بسیاری سودجویان قیمت های متفاوت و بالایی را برای محصولات خود در نظر می گیرند، در خصوص این که قیمت این نوع از لوله های مسی چقدر است نمی توان عدد دقیقی ذکر کرد زیرا قیمت آن به عوامل مختلفی بستگی دارد،از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

طول لوله

هر چقدر طول لوله بیشتر باشد مسلما هزینه ای که از خریدار دریافت می شود نیز بیشتر خواهد شد، پس هنگام بهتر است با آگاهی برای خرید اقدام کنید.

وزن لوله

قیمت مس هم مانند فلزات دیگر بر اساس وزنی که دارد محاسبه می شود، هر چقدر لوله ی انتخاب شده از ضخامت و طول بیشتری برخوردار باشد سنگین تر خواهد بود پس هزینه ی بیشتری نیز به همراه دارد.

کیفیت آلیاژ لوله

از آن جایی که لوله های مسی برای مکان هایی که فشار زیادی در آن وجود دارد بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند در نتیجه باید از آلیاژ خالص تری برای ساخت آن ها استفاده شود، به بیان دیگر این که از میزان مس بیشتری برخوردار باشند که در این صورت قیمت خرید آن نیز بیشتر خواهد شد.

از این که مثل همیشه تا انتهای مقاله با ما همراه بودید صمیمانه سپاسگذاریم، هدف ما از ارائه مطالب فوق آشنایی هر چه بیشتر شما با موضوع مربوطه بود، امیدواریم که از آن رضایت کافی داشته باشید.