شیلنگ

گاز کولر گازی چیست؟ معرفی انواع گازهای کولر گازی

گاز کولر گازی چیست؟ معرفی انواع گازهای کولر گازی

مقاله ای که امروز قصد داریم برای شما مورد بررسی قرار دهیم راجع به گاز کولر گازی است، اگر دوست دارید در این باره بیشتر بدانید پس ادامه ی مطالب را از دست ندهید چرا که خالی از لطف نیست.

در گذشته تمامی مردم از کولرهای آبی استفاده می کردند اما با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی کولرهای گازی جایگزین نوع آبی آن شدند، اگر بخواهیم عملکرد هر یک از آن ها را با هم مقایسه کنیم باید بگوئیم که کولرهای گازی با استفاده از برق و آب کار می کردند این در حالیست که نوع گازی آن با متصل شدن به برق شروع به کار می کند البته به نوعی گاز نیز نیاز دارد، در ادامه هر آن چه باید در این باره بدانید را به شما خواهیم گفت.

گاز گولر گازی
گاز کولر گازی اصلی ترین عامل جهت سرمادهی کولرهای گازی می باشد

گاز کولر گازی چیست؟

گاز کولر گازی یا مبرد همان ماده ای است که در کولرها به منظور تولید سرما مورد استفاده قرار می گیرند جالب است بدانید نه تنها در کولر گازی بلکه برای دستگاه تهویه مطبوع، یخچال، فریزر و هر چیزی که نیاز به تولید سرما دارد از این گاز استفاده می کنند.

عملکرد آن به این گونه است که دستگاه تهویه مطبوع را با استفاده از گاز مبرد پر کرده سپس آن را درون کویل های مسی کندانسور و اوپراتور قرار می دهند تا حرارت محیط را به خود جذب کند و هوای سرد به محیط منتقل کند، گاز مبرد در طول فرآیند از یک گاز کم فشار به یک گاز پرفشار تغییر حالت می دهد. در مرحله بعد فنی که روی دستگاه نصب شده است گاز پرفشار را به محیط انتقال می دهد.

توجه : فروش ویژه و استثنایی انواع لوله مسی

گازهای کولر گازی به چند دسته تقسیم می شوند؟

به طور کلی این نوع از گازها به 4 دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

 • R12

یکی از گازهایی که برای کولرهای گازی مورد استفاده قرار می گیرد گاز R12 است اما در سال 1994 تولید آن متوقف شد چرا که تاثیر مخربی برای محیط زیست دارد در نتیجه تولید کنندگان، دیگر از آن به عنوان یک مبرد استفاده نکردند.

 • R22

فریون یا گاز مبرد R22 رایج ترین نوع گازی است که در کولرهای گازی مورد استفاده قرار می گیرد. جالب است بدانید پس از آن که گاز R12 که به عنوان یک گاز تخریب کننده لایه اوزون شناخته شد و تولید آن متوقف گردید با آزمایشاتی که روی نوع R22 صورت گرفت مشخص شد که این گاز هم مضرات خاص خود را برای محیط زیست دارد از همین رو از سال 2010 تا 2020 قانون هوای پاک را تصویب کردند یعنی باید تا سال 2020 گاز R22 نیز از رده خارج می شد، اما متاسفانه هنوز در بسیاری از کشورها از آن استفاده می کنند و هیچ قانونی برای منع خرید و فروش آن قرار داده نشده است.

 • R410A

این  نوع از گاز با نام های متفاوتی شناخته می شود که Forane، Genetron، Puron و Ecofluor از جمله آن هستند، این گاز چند دهه پیش به دنیا معرفی شد در آن زمان استفاده از آن را به عنوان یک پیشرفت واقعی می دانستند چرا که حاوی مواد مضری مانند کلر و برم نبود در نتیجه خطر بسیار کمتری برای محیط زیست داشت، با این که سال هاست از تولید آن گذشته اما هنوز هم بهترین گاز کولر گازی به شمار می رود به شکلی که جایگزین بسیار مناسبی برای R22 است. از دیگر دلایل محبوبیت آن می توان به سمیت و اشتعال پذیری پائین و کمتر آسیب رساندن به لایه اوزون اشاره کرد، البته در کنار همه ی مزیت هایی که دارد یک عیب نیز دارد آن هم این است که پتانسیل گرمایشی جهانی GWP بالایی دارد که باعث بیشتر شدن اثر گلخانه ای در کره زمین می شود.

بر اساس تحقیقات صورت گرفته، کولرهایی که با استفاده از این گاز کار می کنند کارایی بهتری دارند، به بیان دیگر این که هوای بهتری به محیط منتقل می کنند، جالب است بدانید در سیستم هایی که قبلا با استفاده از R22 شارژ می شدند نمی توان از این گاز استفاده کرد، در صورت تمایل باید سیستم دستگاه را ارتقا یا جایگزین کرد.

 • R32

با این که گاز R410A مزیت های زیادی به همراه داشت اما این قانون تصویب شده است که تا سال 2025 آن را نیز از رده خارج کنند و استفاده از آن ممنوع شود، گازی که در حال جایگزینی است R32 نام دارد و در تجهیزات تهویه مطبوع مورد استفاده قرار می گیرد. متیلن فلوراید نام دیگر آن است که خلوص آن 100 درصد بوده، بدون رنگ و بو است و در آب نیز محلول نیست. از همین رو می توان آن را جایگزین خوبی برای نوع قبلی دانست چرا که استفاده از آن خطری برای محیط زیست به شمار نمی آید. با قاطعیت می توان گفت که در آینده این گاز جایگزین گاز کولر گازی در تمامی نوع ها خواهد بود.

گاز کولر گازی چیست؟ معرفی انواع گازهای کولر گازی

چگونه می توان تشخیص داد که کدام یک از گازها را می توان برای کولر گازی استفاده کرد؟

در صورتی که قصد تعویض مبرد سیستم تهویه مطبوع را دارید اما نمی دانید که کدام یک از گاز کولر گازی برای دستگاه شما مناسب تر است، تنها کافیست به برچسب یا صفحه بزرگ کمپرسور یا اوپراتور نگاه کنید با بررسی آن می توانید به راحتی بفهیمد که کولر گازی شما با کدام یک از مبردها همخوانی دارد. توجه داشته باشید که پیش از تعویض مبرد حتما به بررسی این برچسب بپردازید زیرا مبردها قابل تعویض نبوده و در صورتی که از نوع مناسب آن استفاده نشود امکان دارد به سیستم آسیب وارد شود.

با این حال توصیه می کنیم اگر قصد دارید گاز کولر گازی خود را شارژ کنید حتما به متخصص آن مراجعه کنید و یا این که از سایت هایی که می توانند مانند پشتیبان شما را راهنمایی کنند کمک بگیرید.

از چه راهی می توان تشخیص داد که کولر گازی به شارژ مجدد نیاز دارد؟

اولین راهی که می توان با استفاده از آن تشخیص داد که گاز کولر گازی کم شده و به شارژ مجدد نیاز دارد این است که به خوبی روزهای اول محیط را خنک نمی کند، گاهی حتی گاز آن به کلی تمام می شود، در هر صورت باید برای شارژ مجدد آن اقدام کرد.

برای تشخیص این که کولر گازی هنوز هم گاز دارد یا خیر کافیست شیر سرویس را بفشارید در صورتی که گازی از آن خارج شد این بدان معناست که کولر هنوز هم گاز دارد اما اگر خلاف این موضوع بود باید برای شارژ آن دست به کار شوید. علائمی که در تشخیص وضعیت گاز کولر گازی می تواند به ما کمک کند به شرح زیر است:

 • لوله کندانسور یخ می زند.
 • در حالت سرما، فین های اوپراتور به حالت یخ زدگی یا برف در می آیند.
 • برای شارژ کردن کولر گازی از چه راهی باید اقدام کرد؟

پیش از هر چیز ابتدا باید بدانید که گاز کولر گازی شما در چه وضعیتی قرار دارد سپس برای شارژ مجدد آن اقدام کنید، به طور کلی سه راه برای تعویض یا شارژ کولرهای گازی وجود دارد که به شرح زیر است:

 • روش اول

اولین و بهترین راه برای شارژ گاز کولر گازی که روشی اصولی به شمار می آید شارژ گازی وزنی است، در این روش شما می توانید اطمینان حاصل کنید که چه میزان گاز در کولر شما وجود دارد، علاوه بر آن قادر خواهید بود تا بر اساس طول لوله نیز مجددا آن را شارژ کنید به طور مثال هر دو متر لوله به 40 گرم گاز نیاز دارد.

 • روش دوم

روش دوم برای شارژ کردن گاز کولر گازی استفاده از آمپر است. در این روش نیز مانند نوع اول شما می توانید میزان گاز موجود در کولر گازی خود را مشاهده کرده سپس بر اساس آن، به میزان نیاز مجددا شارژ کنید. این کار با استفاده از دستگاهی که شبیه به آمپر است انجام می شود.

 • روش سوم

استفاده از گیج مانوفیلد روش سومی است که می توان با استفاده از آن برای شارژ کولر گازی اقدام کرد البته توجه داشته باشید که این روش به هیچ عنوان پیشنهاد نشده و اطمینانی نیست چرا که بر اساس دمای محیط و پارامترهای دیگری میزان گاز موجود در کولر تشخیص داده می شود.

به طورکلی کولر گازی شما در سه حالت نیازی به شارژ مجدد نخواهد داشت که عبارتند از:

 • زمانی که کولر را به تازگی نصب کرده اید.
 • در صورتی که سیستم به طور کلی شارژ نداشته باشد.
 • چنان چه کولر به شارژ تکمیلی یا اضافه کردن داشته باشد.
گاز کولر گازی چیست؟ معرفی انواع گازهای کولر گازی

برای شارژ گاز کولر گازی چه کاری باید انجام داد؟

پیش از این که شما بخواهید کولر گازی خود را شارژ کنید ابتدا باید یکی از روش هایی که در بخش قبلی ذکر کردیم را انتخاب کنید سپس مراحل زیر را طی کنید:

 • آموزش روش اول

ابتدا باید مخزن سیستم را خالی کرده و آن را از لحاظ رطوبت و هوا وکیوم کنید، پس از آن که وضعیت نشتی را بررسی کردید حالا باید میزان گاز مورد نیاز را به دستگاه منتقل کنید. برای تعیین میزان آن نیز باید از برچسب اطلاعات فنی کمک بگیرید.

 • آموزش روش دوم

در این روش ابتدا باید به لیبلی که روی پنل بیرونی قرار دارد مراجعه کرده و آمپر را بخوانید، حالا اتصالات شیر شارژر و شیر متصل به کپسول گاز را به با استفاده از سیم های برق به کندانسور وصل کرده و آمپر کمپرسور را بگیرید، توجه داشته باشید که گاز را باید کم کمک وارد کولر کنید.

 • آموزش روش سوم

در این روش ابتدا باید کولر گازی را خاموش کرده سپس شیلنگ کم فشار گیج را به لوله برگشت کولر گازی وصل کنید سپس شیلنگ آبی را به خط مکش و شیلنگ زرد را به کپسول گاز متصل کنید حالا باید شیر کپسول گاز را باز کرده تا هوا گیری در مسیر فشار صورت بگیرد و در نهایت گاز جایگزین هوای داخل شیلنگ شود.

البته استفاده از این روش به طور کلی توصیه نمی شود زیرا این روش به دمای محیط حساس است در نتیجه اگر دمای محیط کم یا زیاد شود یا این که به درستی چک نشود ممکن است مشکل ساز باشد.

گاز کولر گازی چیست؟ معرفی انواع گازهای کولر گازی

از این که مثل همیشه تا انتهای مقاله با ما همراه بودید نهایت تشکر را داریم، هدف ما از ارائه مطالب فوق آشنایی هر چه بیشتر شما با موضوع مربوطه بود امیدواریم که رضایت مند بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *