آموزشی, اطلاعات عمومی, لوازم جانبی کولر آبی

از کجا بفهمیم یاتاقان کولر آبی خراب است؟

از کجا بفهمیم یاتاقان کولر آبی خراب است؟

معرفی یاتاقان کولر آبی و کاربرد آن

ما سعی داریم در این مقاله به توضیح کامل کارکرد یاتاقان کولر آبی که یکی از لوازم کولر آبی هست ، علائم خرابی ، چگونگی تعمیر و تعویض آن خواهیم پرداخت و به سوال مهم از کجا بفهمیم یاتاقان کولر آبی خراب است؟ جواب دهیم. اگر شما هم از کسانی هستید که در فصل تابستان از کولر های آبی استفاده میکنید پیشنهاد میکنیم که حتما این مقاله را تا آخر بخوانید و نظرات خود و سوالات خود را با ما در میان بگذارید

یاتاقان کولر آبی چیست؟ انواع یاتاقان کولر آبی

یکی از مهمترین و اصلی ترین قسمت های کولر آبی یاتاقان کولر آبی هست. دلیل مهم بودن آن این است که در صورت مشکل داشتن یاتاقان کارکرد کلی کولر آبی دچار اختلال می شود. وظیفه نگهداری محور حلزونی و دمنده در جای خودشان برای منتقل کرد دوران ناشی از حرکت و وزن دمنده به بدنه با یاتاقان کولر آبی می باشد تا حرکت به درستی و با اصول انجام شود.

هر کولر آبی با توجه به نوع و اندازه آن از یاتاقان کولر آبی مختص خود استفاده میکند . به همین دلیل در زمان تعویض یاتاقان کولر آبی این مسئله را حتما در ذهن داشته باشید که محصول مناسب با کولر آبی خود انتخاب کنید. اگر کولر آبی در زمان روشن بودن یا کار کردن سر و صدا ایجاد کرد یا صدای زیادی ایجاد کردن برای برای بررسی آنها اقدام کنید تا در صورت نیاز روغن کاری ، تعویض یا تعمیر یاتاقان ها را در دستور کار قرار دهید.

یاتاقان کولر آبی

کولر های آبی از چه یاتاقان هایی استفاده میکنند؟

یاتاقان های بلبرینگی و لغزشی از بهترین یاتاقان هایی هستند که برای کولر آبی استفاده می شودن. نوع دیگر این یاتاقان ها ، یاتاقان های غلتشی هستند که از دو عدد رینگ و تعداد زیاری ساچمه تولید می شوند.

در این نوع یاتاقان ها از میله های ساخته شده از فلز که بصورت نازک بجای ساچمه استفاده می شود. به دلیل وجود ساچمه ها هر دو رینگ به چرخش در می آیند و محور مرکزی پروانه کولر آبی را به چرخش در می آورند. نوع دیگر یاتاقان ها می توان به یاتاقان های بلبرینگی اشاره کرد که از نظر ظاهری تفاوت دارند. در این نوع یاتاقان فقط دو عدد رینگ ساخته شده از فلز وجود دارد که به دور هم می چرخند.

علت های خراب شدن یاتاقان کولر آبی چیست؟

این سوال شاید مهمترین سوال شما باشد که علت های خراب شدن یاتاقان کولر آبی چیست؟

 1. خشک کار کردن یاتاقان ها: از مهم ترین کارهایی که متخصصین به آن اشاره دارند این است که در زمان تعمیر یا سرویس کولر آبی حتما باید یاتاقان های کولر آبی را با بوسیله روغن های مناسب روغن کاری کرد تا عمر آن افزایش یابد. اگر این کار به درستی صورت نگیرد باعث خشک شدن یاتاقان ها یا به اصطلاح خشک کار کردن یاتاقان ها منجر به می شود. در نتیجه باعث آسیب دیدن آنها و خرابی یاتاقان ها می شود.  از همین رو توصیه ما به شما در وهله اول روغن کاری دوره ای برای جلوگیری از خشک شدن و در نتیجه خرابی آن ها می باشد و حتی دیده شده است که این خرابی کارکرد قطعات دیگر مانند شفت نیز می شود و باعث بروز مشکل برای آن نیز شود.
 2. شل شدن تسمه : دومین دلیل خراب شدن یاتاقان می توان به شل شدن تسمه کولر آبی اشاره کرد. این اتفاق باعث تحمیل شدن فشار بیشتر به یاتاقان ها می شود که در نتیجه باعث کاهش عمر می شود.
 3. تمام شدن عمر یاتاقان ها : درست است که بروی یاتاقان ها عمر مفید آن درج نشده است ولی چون یه کالای مصرفی هست در گذر زمان بسته به کیفیت آن دچار خرابی می شود و این مسئله غیر قابل انکار و پیش بینی هست.
 4. کج یا تاب داشتن میله و شفت: بدلیل اینکه یاتاقان ها ارتباط مستقیمی با میله و شفت دارند در صورت مشکل داشتن هر کدام به سرعت رو عملکرد و عمر یاتاقان ها تاثیر می گذارند.
 5. خیس شدن یاتاقان ها: در صورت مشاهده خیس بودن یاتاقان ها سریعا نسبت به جلوگیری از این اتفاق وارد عمل شوید و مشکل را برطرف کنید و حتما می بایست با بست کمربندی شیلنگ های داخل کولر محکم کرد.

و در آخر

از کجا بفهمیم یاتاقان کولر آبی خراب است؟

سرویس دوره ای کولر آبی و روغن کاری مداوم آن یک کار ضروری می باشد. در صورت انجام ندادن این کار باعث می شود که عملکرد این قطعه دچار مشکل شود و مشکلاتی مثل خشک شدن آنها شود. پس به این دلیل این کار را هیچوقت فراموش نکنید. نشانه هایی وجود دارد که گاهی نشان می دهد که این اتفاقات باعث خراب شدن یاتاقان های کولر آبی شده است و در اسرع وقت باید به این مشکل رسیدگی کرد و آن را تعمیر یا تعویض کرد و در زیر به مهمترین علائم اشاره کرده ایم.

 • خروج بوی نامطبوع مانند بوی روغن سوخته یا سوختگی
 • ایجای صدای غیر طبیعی و ناهنجار
 • کج شدن میله
 • کج شدن شفت
 • خراب شدن پروانه

در صورت چنین علائمی می توانید با متخصصین شهر خود تماس بگیرید . همچنین طبق مراحل زیر پیش بروید و اقدام به تعویض آن نمایید.

آموزش نحوه تعویض یاتاقان کولر

قبل از شروع به تعویض یاتاقان نیاز هست که لوازم زیر را آماده کرده باشید.

 • آچار بکس و آچار تخت آچار آلن
 • روغن کولر روانسا
 • یک جفت یاتاقان سالم
 • دستمال جهت پاکسازی
 • دستکش کار

برای تعویض یاتاقان کولر آبی مراحل زیر را انجام دهید.

 1. برق کولر را قطع کنید.
 2. آب ورودی کولر را قطع کنید.
 3. قاب سمت راست کولر را باز کنید.
 4. تسمه کولر را باز کرده و خارج کنید.
 5. فولی کولر را با استفاده از آچار آلن باز کنید.
 6. با آچار های در دسترس پیچ های نگه دارنده یاتاقان ها را باز کنید.
 7. یاتاقان خراب را خارج کرده و با یاتاقان سالم جایگزین کنید.
 8. در مرحله آخر تمامی مراحل را برعکس انجام دهید

نکته: بعد از اتمام مراحل تعویض حتما به یاد داشته باشید که مخزن روغن یاتاقان را پر از روغن کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *