بست کمربندی چیست؟ و چه کاربردی دارد

بست کمربندی چیست

بست کمربندی چیست؟ و چه کاربردی دارد

بست کمربندی چیست؟ و چه کاربردی دارد! استفاده از کابل ها با تعداد زیاد در تابلو های برقی شهر و یا راه اندازی شبکه های کامپیوتری  در شرایطی که دسته بندی که  کابل ها درست و منظم نباشد، مشکلات زیادی را اعم از پیچیدگی کابل ها و عدم شناسایی سریع  را به همراه خواهد داشت. به همین خاطر برای نظم دهی و مدیریت بهتر کابل ها و سیم ها از بست های کمربندی پلاستیکی  و یا فلزی استفاده می شود.

بست کمربندی پلاستیکی یک نوار از جنس پلاستیک مقاوم است که دارای یک ضامن می باشد، واکثر بست های کمربندی پلاستیکی یک بار مصرف هستند. چرا می گوییم که یک بار مصرف است ؟

زیرا نمی توان پس از این که بست را به دور کابل ها و یا لوله های مشابه بست میزان حلقه ی آن را بزرگ تر کرد و فقط امکان کوچک تر کردن حلقه وجود دارد. به عبارت دیگر پس از عبور نوار از ضامن ، بست قفل می شود و نمی توان اندازه ی حلقه را افزایش داد. این بست ها به دلیل دارا بودن مقاومت بالا در کار های صنعتی و یا حتی در منزل کاربرد بسیاری دارند.بست های کمربندی علاوه بر این که کاربرد بسیاری در موارد مختلف دارند ، از نظر اقتصادی نیز مقرون و به صرفه می باشند.

موارد استفاده از بست های کمربندی

همانطور که گفته شد بست های کمربندی علاوه بر صنعت برق، در زمینه های دیگر نیس کاربرد های بسیار زیادی نظیر قرار دادن لوله ی خروجی  ماشین لباسشویی در منزل ، استفاده ی پلیس ها و نیرو های نظامی از این بست های به جای دستبند برای بازداشت شدگان موقت ، درج قیمت روی محصولات داخل فروشگاه ، قرار دادن محصولات در قفسه و یا بستن قیمت به یک محصول در قفسه ی فروشگاه  را دارد. به همین دلیل است  که این وسیله کاربرد بسیار وسیعی است و استفاده از بست کمربندی پلاستیکی برای  همه ی اصناف هیچ محدودیتی ندارد.  بست های  کمربندی را می توان به دو دسته تقسیم کرد: ۱-بست های کمربندی پلاستیکی (نایلونی) ۲-بست های کمربندی استنلس استیلی .

بست های کمربندی پلاستیکی

این نوع از بست های کمربندی از پلی امید ساخته می شوند. پلی امید دارای حساسیت بالایی می باشد و به نور نیز حساس است .به همین دلیل باید بست های کمربندی پلاستیکی را در جای خشک و خنک و دور از نور آفتاب نگه داری کرد. زیرا اگر برای ساعات طولانی در مقابل نور خورشید قرار بگیرد ، اشعه ی خورشید سبب پوسیدگی بست کمربندی پلاستیکی می شود.

بست های پلاستیکی در یک کیسه ی  خلاء شده بسته بندی می شود و باید حتما تا قبل از استفاده در آن کیسه باقی بماند. بهترین زمان استفاده از بست های کمربندی پلاستیکی پس از باز کردن بسته بندی خلاء حدود ۳۰ روز می باشد. اگر چه ممکن است که نصب بست های کمربندی پلاستیکی آسان به نظر برسد اما هنگام نصب این بست با دست ممکن است بدنه و نوک آن به دست نصب کننده آسیب برساند و هم چنین سبب فشار غیر استاندارد روی کابل ها و سیم ها شود‌.

شما می توانید با استفاده از ابزار های حرفه ای بست های پلاستیکی را نصب و استفاده کنید و هم چنین  از نصب با فشار بیش از حد بست به سیم ، کابل و یا لوله ها جلوگیری نمایید.

در نگاه اول شاید این موضوع اهمیت نداشته باشد اما زمانی که فشار بیش از حد روی سیم ها و کابل های مخابراتی در اثر نصب غیر استاندارد بست صباشد می تواند به روکش سیم ها آسیب رسانده و در انتقال سینگال کابل ها و سیم ها اختلال ایجاد کند.

با استفاده از ابزار های حرفه ای نصب بست، شخص نصب کننده می تواند یک نصب آسان، ایمن را انجام دهد و مانع آسیب رسیدن به کابل ها و سیم ها شود. با توجه به  به ارزان بودن و آسان بودن نصب بست های کمربندی پلاستیکی  استفاده از این محصول می تواند از نظر اقتصادی  برای اتصال دو یا چند شئ به یک دیگر بسیار مقرون و به صرفه باشد.

بست کمربندی

بست های کمربندی استنلس استیل

این نوع بست ها به دلیل مقاومت کششی بسیار بالا ، بیشتر برای اتصال دو وسیله ی سنگین  و هم چنین برای نظم دهی و خوشه کردن کابل ها و سیم های الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرند. از ویژگی های مهم بست های کمربندی استنلس استیل ‌می توان مقاومت در برابر رطوبت و نواسانات را نام برد.  و می توان این نوع بست ها را به راحتی در محیط های باز بیرون‌ استفاده کرد.

به عنوان مثال می توان از بست های کمربندی استیل برای اتصال تابلو های رانندگی به میله های نگه دارنده و خوشه بندی لوله ها و شیلنگ ها به یک دیگر و موارد مشابه آن استفاده کرد‌‌. اصلی ترین ویژگی های بست های کمربندی استنلس استیل ، مقاومت کششی بالا، اتصال دو وسیله ی سنگین، مقاومت در برابر ارتعاشات، رطوبت، نواسانات  دمایی  در بازه ی زمانی بسیار طولانی است.